19 maja zakończyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Wegetarianizmu Fundacji Viva! Akcja dla zwierząt! Przez kolejne siedem dni uczestnicy imprezy mieli okazję wziąć udział w debatacie, pokazach filmów, spotkaniach kulinarnych i nie tylko. O zbliżającym się Tygodniu Wegetarianizmu mogliście przeczytać między innymi w Gazecie Wyborczej i posłuchać w Radiu Tok Fm.

Zapraszamy do odsłuchania audycji odsłuchaj Mówili o nas również w radiu Czwórka. Audycja do odsłuchania odsłuchaj Jak wyglądały obchody tegorocznego Tygodnia Wegetarianizmu? Zapraszamy do przeczytania naszej krótkiej relacji!

s

s

Tydzień Wegetrianizmu otworzyło w tym roku spotkanie z gościem specjalnym - Patrikiem Baboumianem, weganinem i strongmanem w jednym! Patrik jest zdobywcą tytułu najsinielszego człowieka Niemiec 2011 roku, a także Mistrzem Europy w trójboju siłowym z 2012 roku. Ma na koncie również kilka rekordów Guinessa w kategoriach sportów siłowych. Zobaczcie, co Patrik mówi na temat wegetarianizmu i weganizmu w specjalnie dla nas przygotowanym spocie!

 

Happening z udziałem Patrika, który zorganizowaliśmy w centrum Warszawy cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mediów. Uczestnicy mieli okazję poznać naszego gościa osobiście, porozmawiać z nim, a także zapoznać się z materiałami na temat diety wegetariańskiej i wegańskiej, które były dostępne na naszym stoliku. Z okazji imprezy za darmo można było otrzymać również broszurę Mali wegetarianie i weganie oraz najnowszy numer Zeszytów Praw Zwierząt. Po południu Patrik był gościem specjalnym Gali Magazynu Vege. Opowiadał o swojej karierze, diecie i treningach. Po blisko godzinnej rozmowie nastąpiła długa seria pytań z sali. Była mowa o suplementach dla sportowców, przykładowych posiłkach, aktywizmie na rzecz zwierząt i nie tylko. Jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu Gali Patrik rozmawiał z fanami. O poniedziałkowej imprezie i wizycie Patrika w naszym kraju przeczytacie również w artykułach: Oto najsilniejszy weganin na świecie, PAP, Warszawę odwiedził najsilniejszy weganin świata, Patrik Baboumian – najsilniejszy weganin świata, Blog Zdrowe Życie o Patriku, Niemiecki Hulk.

Na Gali Magazynu Vege wyjątkową nagrodę za propogowanie idei wegetarianizmu otrzymał również klub Vege Runners! Przeczytajcie ich relację tutaj!

Następnego dnia mieliśmy okazję wysłuchać intresującego wykładu na temat psychologii i umysłów zwierząt prowadzonego przez dr Macieja Trojana. Dziękujemy wszystkim za ogromną frekwencję. Pomimo dostawionych krzeseł nie wszyscy zmieścili się w sali! Za rok, nauczeni doświadczeniem przygotujemy większą salę! Wszystkich zainteresowanych tematyką wykładu odysłamy do nowej książki dr Trojana - "Na tropie zwierzęcego umysłu".

Bardzo duże zaintresowanie wzbudził też wykład mgr Małgorzaty Desmond na temat związków diety z chorbami nowotworowymi. Jak się okazuje geny odpowiedzialne są jedynie za kilka procent przypadków raka. Ryzyko zachorowania w dużej mierze zależy od naszego stylu życia i diety. Zwiększając w swoim codziennym menu udział produktów pochodzenia roślinnego zwiększamy swoje szanse na zachowanie zdrowia do późnej starości.

Temat diety podejmował także film "PlanEat", który w czwartek wyświetliliśmy w Traffic Clubie. Trailer filmu możecie zobaczyć tutaj.

W piątek rozegraliśmy zawody w jedzeniu wegańskich burgerów w Krowieżywej! Dla wszystkich uczestników mieliśmy przygotowane quizy i torby pełne nagród ufudnowanych przez naszych sponsorów (Polsoja, Primavika, Valsoja), a także dodatkowe nagrody pocieszenia dla wszystkich uczestników. Dziękujemy za dobrą zabawę i pozytywną energię!

s

d

Kolejna impreza kulinarna "Ciasto w miasto" jak zwykle zgromadziła tłumy chętnych na spróbowanie roślinnych smakołyków. Wszystkie ciasta, babeczki, muffiny i inne słodkości zostały przygotowane bez użycia składników pochodzenia zwierzęcego! Dieta wegańska wcale nie musi być nudna. Jeżeli jesteście ciekawi dodatkowych przepisów zapraszamy do największej internetowej wege książki kucharskiej puszka.pl.

x

W niedzielą przygotowaliśmy dla Was kilka atrakcji. Pierwszą było spotkanie z wege podróżnikami w ramach imprezy Oko Podróżnika. O tym czy łatwo być wegetarianienem w podróży opowiadali między innymi Michał Piróg i Natalia Przybysz. Nagrania z całego spotkania możecie znaleźć na stronie Compasu tutaj.

Wieczorem, w ramach Planete Doc, odbył się pokaz filmu "Duchy naszego systemu" (trailer) oraz debata z udziałem specjalistów z zakresu między innymi psychologii społecznej i zoologi na temat współczesnych relacji pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Blisko dwu godzinna dyskusja dotykała problemy wykorzystania zwierząt i dyskryminacji gatunkowej. Zaproszeni prelegenci próbowali odpowiedzieć na pytanie dlaczego podczas gdy jedne zwierzęta otaczamy opieką i współczuciem, inne zjadamy. Wspomniano również o najnowszych wynikach badań psychologicznych dotyczących szowinizmu gatunkowego. Więcej na ten temat przeczytacie w trzecim numerze Zeszytów Praw Zwierząt.

To był bez wątpienia jeden z najlepszych Tygodni Wegetarianizmu, jakie mieliśmy okazję organizować! Dziękujemy wszystkich obecnym, za pomoc, wsparcie i pozytywną enegię! Dziękujemy patronom i sponsorom imprezy, wszystkim sklepom i resturacjom, które udzieliły zniżek na czas trwania Tygodnia i organizowały również własne imprezy. Dziękujemy też wszystkim aktywistom z innych miast, którzy organizowali akcje uliczne, pokazy filmów i happeningi. Do zobaczenia za rok!

Fot. Mikołaj Jastrzębski

Projekt i wykonanie Pollyart